O obci
Obec Hoslovice
Obec Hoslovice leží v předhůří Šumavy v nadmořské výšce kolem 700 metrů. První písemná zmínka se objevuje v listině řádu křižovníků s červenou hvězdou v roce 1352. V minulosti patřila k němčickému panství (sousední obec Němčice) a od 18.století k panství Kraselov-Němčice, stejně jako v celé republice se rozdělení němčického velkostatku uskutečnilo na počátku 20.let minulého století.
Nejvíce obyvatel žilo v Hoslovicích na přelomu 19. a 20.století. V roce 1890 evidovali při sčítání lidu 400 občanů české národnosti v 54 domech, o 30 let později měly Hoslovice 68 obydlených popisných čísel se 412 obyvateli, převážně zemědělci. Někteří z mužů odjížděli v této době za prací do Plzně, do cihelen v severních Čechách nebo jako stavební dělníci do Saska a Porýní.
Počátky jednotřídní školy spadají do první poloviny 19.století, kdy se vyučovalo v soukromých domech čp. 24, později 52. Novou jednotřídní školu otevřeli v roce 1892, protože brzy přesáhl počet žáků stovku, musela se rozšířit na dvoutřídní. Od roku 1904 se provizorně učilo ve staré budově, nová dvoutřídní škola začala sloužit 1.září 1926. Poslední žáci navštěvovali školu ve školním roce 1967/1968. Dnes v budově sídlí obecní úřad.
Kapli zasvětili v roce 1902 sv. Janu Nepomuckému. V současné době je zasvěcena sv. Václavu, v roce 1930 se zde konala první pouť a slaví se václavské posvícení.
Oběti první světové války připomíná pomník padlým, který byl v roce 1921 odhalen před školou.
Dobrovolný hasičský sbor, který existuje do dnešních dnů, si Hoslovičtí založili v roce 1895 a v roce 1949 byl do domácností přiveden elektrický proud.
Historicky obec sestává z horní části, Hoslovic, a z části při Hoslovickém potoku, nazývané Ve Mlýnech či Podhoslovičky. Ještě v závěru 19. století se občas v písemných pramenech objevil starší název Hostlovice
V první písemné zmínce z roku 1352 je uveden mlýn, v současné době nejstarší v místě dochovaný a funkční vodní mlýn v Čechách, který se řadí k jedinečným dokladům původní technologie, práce a života na malém vodním mlýnu v Čechách a ve střední Evropě od 16. do začátku 19. století.
Na počátku 17. stol. byl držitelem mlýna Marek Řáha a na dlouhou dobu přetrvalo pro mlýn označení „Řáhovský“. Roku 1730 se dostal do rukou Pavla Hradeckého, od roku 1829 do 2004 vlastnila celé hospodářství rodina Harantova. V roce 2005 zakoupil areál vodního mlýna Jihočeský kraj a správou této národní kulturní památky pověřil Muzeum středního Pootaví Strakonice.
Součástí obce Hoslovice jsou osady Hodějov a Škrobočov.
O Hodějovu je první písemná zpráva k roku 1327 a od poloviny 14.století je spojován se starým českým šlechtickým rodem Hodějovských z Hodějova. Mezi významnější stavby patří návesní kaple sv. Vojtěcha.
Ve Škrobočově se zachovala zemědělská usedlost čp.1 se selskobarokním štítem obytného stavení, doklad stavebního vývoje 2.poloviny 19.století.
Obec
Kalendář
Počasí
Pranostiky
Pranostika na akt. měsíc
Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
Pranostika na akt. den
Jestliže sníh listopadový dlouho zůstane, víc než hnůj polím prospěje.